Краевед из Есеников Роман Янас (на фото), о котором мы много писали, вместе с единомышленниками решил издать книгу о военнопленных, погибших в их районе. Книгу он готовит вместе с историком Павлом Махачеком, специалистом по истории Есеников. Махачек — автор книг об истории отдельных поселений Есеников. Для того, чтобы мечта Романа Янаса осуществилась, ему нужна финансовая поддержка. Для сбора средств он предоставляет счёт местной администрации: 1905668309/0800, в качестве вариабельного символа укажите: 33992321, сопроводительный текст: kniha o historii. По просьбе Романа Янаса публикуем отрывок из будущей книги:

Po zahájení nové ofenzívy Rudé armády v lednu 1945 se rozběhla evakuace tábora a přesun práceschopných zajatců do zajateckých táborů ležících hlouběji na území Německa. Po dobytí několika předmostí na západních břehu Odry pronikli sovětští vojáci 5. února až do vzdálenosti 14 km od Lambinovic. V městečku sice bylo slyšet dělostřelbu, ale Němcům se podařilo na čas stabilizovat frontu, a tak se poslední dny zajatců v táboře protahovaly. Došlo ke zvláštní situaci, která byla na jedné straně prodchnutá nadějí na brzké osvobození, na druhé straně však zajatcům v táboře zcela reálně hrozila smrt hladem, neboť většina personálu odešla spolu s evakuovanými. Zajatcům už nebyl dodáván chleba a jediné jídlo během dne představovala miska řídké polévky z řepy a brambor. Lékařská péče přestala existovat, v barákách byla zima a prudce vzrostl počet úmrtí, který v této době dosahoval 100–150 osob denně.

Situaci v táboře zachytil ve svém deníku sovětský zajatec Sergej Voropajev, který se sice dožil osvobození, ale zanedlouho poté zemřel: «...Lidé zeslábli, někteří už nedokážou ani vstát, každý den jich mnoho umírá. Objevil se i případ lidojedství. Včera v noci se jeden z nemocných dostal do márnice, nalezl zde mrtvolu a vyřízl jí měkké části těla. Způsobeno je to strašným hladem...».

© 2009-2024 ПРАЖСКИЙ ЭКСПРЕСС - ИНФОРМАЦИОННОЕ ИЗДАНИЕ
Частичная перепечатка материалов разрешена с активной ссылкой на www.prague-express.cz
Перепечатка материалов в бумажных носителях - только с письменного разрешения редакции
Vydavatel: EX PRESS MEDIA spol. s r.o., Praha 5, Petržílkova 1436/35, IČ: 27379221
Kontaktní osoba: Ing. Boris Kogut, CSc, telefon: +420 775 977 591, adresa elektronické pošty: reklama@prague-express.cz
Všeobecné obchodní podmínky VYDAVATELSTVÍ EX PRESS MEDIA spol. s r.o. pro inzeráty a prospektové přílohy
Система Orphus