Ve svých začátcích noviny nesly názvy „Ruský anons“, „Ruská Čechie“, „Náš anons“. Od ledna roku 2005 noviny jsou pojmenovány - „Pražský expres“.

Dnešní noviny „Pražský expres“ představují 12 stránek užitečných informací, soukromých a firemních inzercí, reklamu v ruském jazyce. Jednou týdně noviny jsou vydávány nákladem asi 3500 výtisků a jsou šířeny, jednak prostřednictvím českých dodavatelských služeb CZ Press a PNS, a také prostřednictvím vlastní distribuční sítě, rozmístěné v obchodech s ruskými potravinami a zbožím.

Irina Tepina, ředitelka pro rozvoj.:

-- Zůstává faktem, že většina cizinců, kteří mluví rusky a bydlí v Praze a Česku, přijeli sem již ve zralém věku a nehledě na jejích znalost nebo neznalost češtiny, používají běžně ruský jazyk. Ruský mluví doma, dívají se na ruskou televizi, komunikují s přáteli. Je pro nich pohodlněji zařizovat svůj život pomocí ruského jazyku.

Za posledních 10 let v Česku se vytvořila mohutná ruskojazyčná infrastruktura. V roce 1997 v Praze existoval jeden obchod a jedno kadeřnictví. Uplynulo 12 let a my již máme, jenom v Praze: 24 obchodů, ve kterých se prodává ruské zboží, kolem 15 salonů krásy, 5 filiálek ruských a ukrajinských vysokých škol a minimálně 6 mateřských školek. Realitní firmy nebudu ani počítat, protože skoro v každé české „realitce“ je zaměstnáno několik spolupracovníků se znalostí ruského jazyka. A tak, existence ruských novin zde je opodstatněna.

Dmitrij Koskin, generální ředitel:

             -- Kromě „Pražského expresu“ v Praze je vydáváno troje novin a čtyři časopisy v ruském jazyce. Tematika je různorodá: imigrace, kultura, nemovitosti.  „Pražský expres“ je jediné vydání, ve kterém je soustředěna jenom praktická informace, potřebná pro odběratele. Kdybychom porovnali „Pražský expres“ s některým z českých vydání, pak by to byla Annonce.

            Není náhoda, že na začátku roku 2009 pod hlavičkou „Pražského expresu“ byl vydán 4 telefonní seznám „Zlaté stránky Ruské Čechie-2009“, ve kterém je shromážděna kompletní informace o firmách působících v Česku, ve kterých se můžeme domluvit rusky. Nakonec jsme obdrželi dosti objemnou knihu.

            Tak že, pro mnohé občany Ruska a mnohé občany bývalého SSSR, Česko se stálo dalším příbytkem, ve kterém oni se mohou domluvit rusky. Je to logické. Migraci zatím nikdo nezrušil. Diaspory ve většině rozvinutých států byly, jsou a budou.

Ruskymluvící cizinci, které legálně pobývají v ČR k 31 březnu roku 2009

            Arménie            -          1.937

            Azerbajdžán      -           366

            Bělorusko         -           4.075

            Gruzie              -           751

Kazachstán       -           3.612

Kyrgyzie           -           517

Moldavsko       -            11.201

Rusko              -           27.777

Ukrajina            -          133.570

Uzbekistán        -          2.253

Celkem                       186.059

Informační zdroj: http://www.policie.cz/clanek/sluzba-cizinecke-policie-galerie-soubory-statistiky.aspx

Podrobnější informaci lze získat u Iriny Tepiné na tel. +420 776 683 720

nebo na mailu Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
© 2009-2024 ПРАЖСКИЙ ЭКСПРЕСС - ИНФОРМАЦИОННОЕ ИЗДАНИЕ
Частичная перепечатка материалов разрешена с активной ссылкой на www.prague-express.cz
Перепечатка материалов в бумажных носителях - только с письменного разрешения редакции
Vydavatel: EX PRESS MEDIA spol. s r.o., Praha 5, Petržílkova 1436/35, IČ: 27379221
Kontaktní osoba: Ing. Boris Kogut, CSc, telefon: +420 775 977 591, adresa elektronické pošty: reklama@prague-express.cz
Všeobecné obchodní podmínky VYDAVATELSTVÍ EX PRESS MEDIA spol. s r.o. pro inzeráty a prospektové přílohy
Система Orphus